Ma 75 éves a Ferihegyi Repülőtér, köszöntse videódömpingünk

1950 május 7-én nyitották meg hivatalosan a Ferihegyi Nemzetközi Repülőteret. Az elmúlt közel húsz év alatt az ott készült legérdekesebb videóinkkal köszöntjük a jeles évfordulót. A végén láthatják a reptér által küldött emlékfilmet is. Kérjük, hogy legyenek türelmesek a 15 videó betöltése nem megy egy, csak két-három pillanat alatt.

Néhány éve a reptér összeforrt Korda György fiatalított dalával, ahol lobog a szélben a szélzsák. Pár éve az egykori Egyes Terminálon élőben élvezhettük a Korda házaspár énekét egy szilveszteri bulin.

Hét évvel ezelőtt ünnepelte a Lufthansa magyarországi működésének ötvenedik évfordulóját. Ebből az alkalomból Münchenből Ferihegyre repült az akkor még új Airbus A350 repülőgép. A leszállás előtt egy tiszteletkört repült, amit az ablakból videóztam.

Felülről a futópályát még pár éve az Aeroexpress Regional kolozsvári járatán hazarepülve sikerült bemutatnom a pilótafülkéből. 11 percnél már látszik az Egyes.

Szúrjunk közbe egy extrém repülést. A Wizz Air megállapodott a Magyar Honvédséggel az A319 Airbuszok vezetőinek pilóta képzéséről. Ennek tiszteletére speciális áthúzást videózhattam a pálya mellől.

Első nagy kalandunk a repülőtéren közvetlenül a Repülni JÓ megalapítása után 2008 januárjában történt. A világ legnagyobb repülőgépe, az Antonov An-225 jött Budapestre, hogy olajkutató gépeket szállítson a MOL-nak a Közel-Keletre. Pénteken délután potyára mentünk, szombaton viszont a ködben hirtelen feltűnt az óriás. Jártunk a gyomrában is. Sajnos, azóta ez a gép a hangárban háborús cselekmények miatt megsemmisült.

Oldjuk egy kis vidámsággal. A Wizz Air századik repülőgépének bemutatásakor pom pom lányok jöttek elő a begurult repülőgépből és a betonon ropták. Ott voltunk az első ilyen Wizz Air ünnepen is, amikor a magyar gyökerű légitársaság dubaji nyitójáratát hastáncosnők köszöntötték szintén a betonon.

A repülőtér 75 év alatt sokat fejlődött. Bezárt az akkor még fapados Egyes Terminál, megépült a Kettes, aztán a fapados „karámok” rendszerét felváltotta a Pierre B utasmóló.

A repülőteret közel húsz éve irányító Budapest Airport, amely nemrégen visszakerült a magyar állam többségi tulajdonába, gondolt a jővőre is. Minipolisz néven a Belvárosban a gyerekek számára játékos repülőteret hozott létre. Itt a gyerekek könnyen megtanulhatják az utaskezelés elemeit.

A Repülni Jó mellé 2012-ben megalapítottuk a nők – benne nemcsak a pilóták – szerepével a repülésben foglalkoztató blogunkat HÖLGYPILÓTÁK néven. A Ryanair rögtön nagy nézettségű témát szállított a bikinis légikisasszonyokkal fényesített bázisavatással a Malév csődje utáni űrben.

A ferihegyi repülőtér nemcsak a személyszállító repülőgépek kikötője, hanem cargoké is. Az áruszállítás számai a Cargo City megnyitásával folyamatosan az égbe törnek.

A covid előtt a LOT alapított budapesti bázist, Boeing B787 óriás gépei repültek Amerikába és Dél-Koreába. A New York-i nyitójárat gépének bemutatása nagy élmény volt. Magyarokat is alkalmaztak, sőt hoztak egy szimulátort is Budapestre, ahol a LOT B787 Dreamliner gépét vezethettem.

Nemrégen fejezték be a távoli toronyirányitás projektet, amely a ferihegyi irányitó torony feladatát képes a HungaroControl központjából távolról ellátni.

Sok járatnyitáson jártunk kameránkkal a nemrég óta már hivatalosan Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérnek nevezett légi kikötőben. Egyet a sok közül mutatunk, ami reprezentálja a keleti nyitást.

Végül, de nem utolsó sorban sok fel és leszállást videóztunk a ma már a szakmai üzemeltető francia VINCI Airports közel száz repülőteres hálózatába tartozó repülőtér futópályáinak végeinél vagy a pályák mellett. A nagy gépekről egyet mutatunk.

Sülecz Aranka és Dr. Varga Sándor szerkesztők köszönik a figyelmet, de még a képünk alatt jön a ráadás.

Ráadásként fogadják szeretettel a Budapest Airport által ma küldött emlékvideót.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Translate »